Zbigniew Jerzyna Listy do Edyty

Nowy

5 Przedmioty

20,00 zł

Więcej informacji

Wiersze miłosne Zbigniewa Jerzyny będące swoistym wyznaniem uczuć dojrzałego mężczyzny. Na podstawie tego tomiku powstało słuchowisko radiowe w reżyserii Krzysztofa Gosztyły, w obsadzie z Piotrem Fronczewskim, Dorotą Landowską i samym reżyserem. Listy do Edyty zawierają wiersze bez tytułów, zaczynające się powtarzalnym wersem "Piszę do Ciebie". Wers następny zawsze wyjawia temat poetyckiego listu (np. "piszę do Ciebie o dotyku", "piszę do Ciebie z prośbą"). W tym kompozycyjnym zabiegu poeta nawiązuje do reguł epistolografii, korespondencji. Poetyckie listy (imię adresatki zdradza tytuł) pełne są smutku i tęsknoty, naznaczone cierpieniem, bolesnym odczuciem przemijania i samotności. Poetyckie wyrafinowanie, proste listy to próba przezwyciężania tej samotności, dzielenia się z bliską i drogą osobą myślami, obserwacjami.

To drugie, uzupełnione przez Zbigniewa Jerzynę wydanie Listów do Edyty, które ukazuje się już po śmierci Zbyszka, wybitnego poety, krytyka, dramatopisarza, współzałożyciela Wydawnictwa ANAGRAM, mentora wszystkich poetów, a przede wszystkim naszego wielkiego Przyjaciela.

Magdalena Koperska

Wiersze takie jak te nie potrzebują komentarza. Są jasne i zrozumiałe. „Listy do Edyty” to poezja sama w sobie, czysta i krystaliczna jak woda z górskiego źródła… Jakikolwiek krytycznoliteracki komentarz może być tylko obrazą dla tych utworów. Wiersze Jerzyny nie trzeba analizować, należy je czytać i uczyć się ich na pamięć.

Janusz Drzewucki

To co mnie trzyma w poezji – mawiał ojciec – to moja wiara w słowo”. A było to słowo konkretne, pełne i swobodne. Próbujące nadać danej osobie, rzeczy, pojęciu im właściwy sens. Doszukiwanie się głębi, dzięki znakomitej intuicji poetyckiej… W „Listach do Edyty” mamy do czynienia z esencją poezji. Głos zabiera dojrzały mężczyzna, znamienity poeta. Siła, poetyckie piękno i prostota wypowiedzi nadają temu dziełu charakter uniwersalny. Zbiór tych wierszy jest jak lekarstwo dla wrażliwych dusz.

Marcin Jerzyna

Wydawca: Wydawnictwo ANAGRAM 2012.

1 other products in the same category: